Cestování s vozidlem na LPG do zahraničí

Máte automobil na LPG a chcete vycestovat za hranice České republiky? Nevíte jak je to s tankování, koncovkami a legislativou v zahraničí? Následující odstavce by Vám měly pomoci při cestování po Evropě s vozidlem na LPG.

V Evropě se používá 5 systémů pro tankování LPG

Stejně jako v jiných oborech, tak i v systémech LPG je „každá“ země jiná. V jednoduchosti lze říci, že se v Evropě používá 5 systémů pro tankování LPG:

Italský typ

Nejrozšířenější typ. Standardně se montuje na vozy v České republice a jsou jím osazeny všechny čerpací stanice v České republice. Dále pokrývá polovinu Evropy, konkrétně tyto země:

Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Černá Hora, Dánsko, Estonsko(částečně), Francie, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Makedonie, Německo(částečně), Norsko(částečně) Litva, Lotyšsko, Polsko, Portugalsko(Částečně), Rakousko, Rumunsko, Rusko(částečně), Řecko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko(částečně), Švýcarsko(částečně), Turecko, Ukrajina(částečně)

Holandský typ (bajonet)

První používaný systém. Tuto koncovku mohou mít některá vozidla provozovaná více jak deset let (v ČR se montovalo v počátcích přestaveb na LPG) nebo vozidla dovezená ze západu.

Konkrétně se s pistolemi na tento systém setkáte v těchto zemích: Finsko, Holandsko, Německo (částečně), Norsko (částečně) , Španělsko(částečně), Velká Británie

Belgický typ (ACME)

V České republice velice málo zastoupený typ a to pouze u zlomku automobilů dovezených ze západu.

Konkrétně se s pistolemi na tento systém setkáte v těchto zemích: Belgie, Irsko, Lucembursko, Moldávie(částečně) Německo(částečně), Švýcarsko(částečně), Švédsko(částečně)

Ruský typ

Tento systém plnění se používá v Rusku a přilehlých zemích.

Konkrétně se s pistolemi na tento systém setkáte v těchto zemích: Bělorusko(částečně), Estonsko(částečně), Moldávie(částečně), Rusko(částečně), Ukrajina(částečně)

Evropský typ (Euro connector)

V současné době nově zaváděná norma podle EU. Měly by se jí osazovat nově vznikající čerpací stanice pro plnění LPG. Nejrozšířenější je momentálně ve Španělsku a Portugalsku, ale do budoucnosti by měla nahradit všechny jednotlivé systémy plnění jak pistolí, tak koncovek.


Řešením jsou redukce

Na všechny výše uvedené systémy lze v České republice zakoupit redukce, díky nimž můžete do Vašeho vozidla tankovat LPG v jakékoli evropské zemi s jakýmkoli systémem. Tyto redukce běžně zakoupíte také na naší čerpací stanici v obci Studenec.

Pokud odcestujete do ciziny bez těchto redukcí, je malá pravděpodobnost, že je v zahraničí běžně zakoupíte, popř. budou mnohonásobně dražší. Nezbyde Vám tedy nic jiného, než jezdit na benzín.

Více informací k redukcím získáte na našich stránkách v sekci Víčka a redukce.


Jak je to s obsluhou při čerpání LPG?

Každý jednotlivý stát má jinou legislativu týkající se tankování LPG na čerpacích stanicích. Běžnější je tankování LPG s obsluhou, ale v jednoduchosti lze říci, že v zemích, kde jsou rozšířené systémy Holandský, Belgický a Evropský lze tankovat bez obsluhy a to z důvodu vyšší bezpečnosti těchto systémů při tankování.

Pokud ale budete nuceni si tankovat sami, vždy si nasaďte alespoň pracovní rukavice, minimalizujete tím riziko případného úrazu omrzlinami.

HAVEL PLYN a.s.

Studenec 311
512 33 Studenec

Tel.: 481 595 100
Mobil: 737 248 427

Objednávky na servis
dinova@havel-plyn.cz

Nacenění přestavby LPG / CNG
havel@havel-plyn.cz

Vedoucí autodílny
servis@havel-plyn.cz